[ Annons ]

Clara Lidberg, Petter Nilsson, Anna Sundberg och Matilda Olstorpe. Foto: Erik Olsson/Circular gastronomy
Publicerat 5 december, 2023

Jätteräkor och räddade killingar vann innovationspris

Fyra innovativa lösningar som ska göra restaurangnäringen mer cirkulär prisades i Circular Gastronomy Challenge i måndags kväll.

De fyra vinnarna av Circular Gastronomy Challenge 2023 får nu möjlighet att med hjälp av specialanpassade innovationsstöd utveckla sina idéer under 2024. Priserna delades på restaurang Röda Huset, för övrigt utsedd till världens mest hållbara bar 2023 enligt

The World’s 50 Best Bars.

[ Annons ]

Röda huset huserar i Sergelpaviljongen som ägs och förvaltas av Vasakronan, en av prisets samarbetspartners. Vasakronans hållbarhetschef Anna Denell ser det som allt viktigare att stötta restaurangbranschens hållbarhetsresa.

– Restauranger och caféer är ett mycket viktigt inslag i att göra våra områden mer attraktiva och levande fler dagar i veckan och fler timmar av dygnet. Restaurangbranschen, likt många andra branscher står inför stora hållbarhetsutmaningar, därför tycker vi att det är viktigt att kunna stötta dessa hyresgäster i denna viktiga fråga som både handlar om råvarorna, lokalfrågorna och inte minst sociala utmaningar, säger Anna Denell.

Över 40 idéer var nominerade i årets upplaga av Circular Gastronomy Challenge.

– De många idéer vi fått in visar på branschens engagemang i de här frågorna. De är ett tecken på att såväl krögare och anställda som deras leverantörer har smarta lösningar på vår tids utmaningar, säger Per Styregård, medgrundare av Circular Gastronomy och juryns ordförande.

De fyra som juryn slutligen valde ut handlar om hållbarare råvaror och om återvinning av förpackningar:

  • The Good Shrimp, som drivs av Matilda Olstorpe i Söderköping, som har ambitionen att leda omställningen till en hållbar räkkonsumtion genom att odla och erbjuda räkor från ett landbaserat, marint odlingssystem som är både cirkulärt och fritt från kemikalier och antibiotika. 
  • Kasta inte killingar i soptunnan – Anna Sundberg driver det kretsloppsbaserade Enöga Killing i Huddinge, som tar hand om bockkillingar och andra getter som annars ratas i matvarubranschen. Genom att låta dem beta i landskapet gynnas den biologiska mångfalden. Och när det så är dags tas hela råvaran från nos till svans tillvara.
  • Clara Lidberg som skapat det digitala Panter-systemet för återanvändbara takeaway-förpackningar.
  • På Petri Restaurant i Stockholm har Petter Nilsson gjort en ”Objektiv studie i buljong”. Där lyder prismotiveringen: ”För en ingående förstudie i hur spillbitar, ben, skrov och skal i ett restaurangkök kan tas tillvara och därmed skapa en optimal och allsidig produkt utifrån kriterierna smak, doft, konsistens, energiåtgång, näringsvärde och avkastning”

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]