Älmhult får en ny design- och second handmarknad i centrum, ett samarbete mellan IKEA och Handelsplats Älmhult för att motverka tomma lokaler och inspirera entreprenörer.
IKEA och Handelsplats Älmhult etablerar en design- och secondhandmarknad i centrala Älmhult. Här ska lokala och internationella entreprenörer kunna visa upp och sälja sina produkter med fokus på hemmet.
– Genom att skapa förutsättningar för andra verksamheter att växa vill vi stärka Älmhult som designdestination och inspirera en ny generation entreprenörer att utveckla sina företag här samt locka fler att besöka Älmhult, säger Mattias Lindqvist, ansvarig för samhällsrelationer på IKEA Älmhult AB.
Design- och secondhandmarknaden har som mål att sänka trösklarna för mindre företag och nya entreprenörer att kunna etablera sig. Varje entreprenör kommer kunna hyra en egen yta i den 1 000 kvadratmeter stora lokalen på Norra Esplanaden i Älmhult, där de kan driva och utveckla sin verksamhet.
– Vi söker kreativa entreprenörer och företag från både när och fjärran som brinner för design, second hand och vintage med fokus på hemmet och som vill vara del av den här satsningen tillsammans med oss, säger Mattias Lindqvist.
Initiativet ämnar också att undvika tomma lokaler i centrum, som nu kommer fyllas med ett flera hyresgäster av olika slag.
– Vinsten, som vi ser det, blir fulla lokaler i centrum och bättre utbud för nya kundgrupper när unika produkter, secondhand och vintage erbjuds mitt i stan. Vi erbjuder de som önskar att hyra så mycket yta som just de behöver – och det till en flexibel hyra utifrån behov och verksamhet, säger Mattias Lindqvist.
En relevant fråga blir förstås om initiativet kommer att medföra konkurrens till IKEA, men när frågan når Mattias Lindqvist förklarar han att det inte är något som IKEA bör oroar sig för. I stället ser han positivt på potentiell konkurrens.
– IKEA vill inspirera en ny generation entreprenörer, och vilken plats kan väl vara bättre lämpad än Älmhult? Platsen där en av världens mest framgångsrika entreprenörer en gång grundade IKEA. Om företagen på marknaden växer så att de en dag konkurrerar med oss – då har vi verkligen lyckats, säger han.
Etableringen av design- och secondhandmarknaden, tillsammans med tidigare satsningar som flytten av Museum of Furniture Studies, är delar av IKEAs långsiktiga ambition att befästa Älmhult som en internationell designdestination.
Arbetet påbörjas när Möbeldesignmuseets pop-up stänger i slutet av augusti, med målsättningen att öppna den i höst. Under våren kommer fokus att ligga på att finslipa konceptet, hitta entreprenörer och anpassa marknaden.
– Vi ser fram emot projektet och är mycket glada för inbjudan att medverka. Vi ser en unik möjlighet att skapa ett levande centrum samtidigt som vi kan möjliggöra för folk att förverkliga sina drömmar. Vi har en lång lista med aktörer vi ska kontakta, men vill också att man hör av sig till oss, säger Magnus Thuvesson, projektledare på Handelsplats Älmhult.