Nu är det fritt fram för vem som helst att sälja sin överskottsvärme på Fortums fjärrvärmenät i Stockholm. Överskottsvärme från datahallar motsvarar årsuppvärmningen av cirka 60 000 normalstora lägenheter.
Fastighetstidningen har tidigare rapporterat om Fortums affärskoncept Öppen fjärrvärme. Idén är att datahallar, livsmedelbutiker, industrier och kontor ska kunna sälja och leverera sin överskottsvärme ut på fjärrvärmenätet. I många fall innebär det att en kostnad för nedkylningen kan förvandlas till en inkomst.
Under det gångna året har bedrivit ett antal pilotprojekt. Den största är bredbrandsleverantören Bahnhof, som investerat ett ”antal miljoner” för att kunna sälja sin överskottsvärme.
– Enligt våra beräkningar är det här ett billigare sätta att producera kyla även om vi inte skulle få betalt alls. Att driva ett kyltorn är dyrare, sa Gustav Bergquist, teknikchef på Bahnhof, när Fastighetstidningen besökte serverhallen under Sofiakyrkan på Södermalm i Stockholm just när installationen gjordes.
Nu öppnar ”värmemarknaden” för alla. Vad som krävs är en investering i en värmepump som kan växla över överskottsvärmen till fjärrvärmenätet. Det finns olika prislistor beroende på vad för värme man kan leverera:”prima värme”, ”låg temperaturvärme” eller ”spot-värme”. För ”prima-värme” får du mellan 600 och 700 kronor per kilowatt av Fortum.
– Öppen Fjärrvärme är en unik handelsplats som kommer att förändra utvecklingen av fjärrvärmemarknaden i Stockholm. Det påskyndar utvecklingen till ett mer effektivt, lönsamt och hållbart energisystem. På sikt kommer modellen kunna spridas till andra länder och förändra branschen i sin helhet, säger Anders Egelrud, vd Fortum Värme.