Publicerat 7 januari, 2025

Hyrorna hos Telge Bostäder klara

Hyresgästföreningen och Telge Bostäder har nått en överenskommelse om hyran för 2025. De nya hyressatserna gäller från 1 februari 2025. 

Enligt avtalet blir det en hyreshöjning på 4,7 procent, med ett tillägg på 70 kronor per månad, för bostäder som omfattas av bruksvärdessystemet. Tillägget reglerar ett intäktsunderskott som uppstod till följd av kostnadsökningar under slutet av 2023. 

För hyresgäster som bor i nyproducerade bostäder, där presumtionshyra gäller, höjs hyran med 3,41 procent utan tillägg.

[ Annons ]

Under 2024 har Telge Bostäders kostnader för vatten och avlopp, värme, el, avfallshantering och underhåll fortsatt att stiga från redan höga nivåer. Höjningarna är enligt Telge Bostäder nödvändiga för att säkra en god förvaltning fastigheterna framåt. 

— Hyrorna är de intäkter vi har och de måste täcka våra kostnader. Våra hyresnivåer har legat lågt i flera år och efter tuffa men konstruktiva förhandlingar med Hyresgästföreningen så närmar vi oss en nivå som är långsiktigt hållbar för oss, säger Krister Mellström, vd på Telge Bostäder, i en kommentar. 

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]