Det blev Hyresmarknadskommittén som fick avgöra hyrorna för tre allmännyttiga bostadsbolag i Gävleborg efter att bolagen inte kommit överens med Hyresgästföreningen. Samtliga bolag beviljades hyreshöjningar från 1 januari.
Publicerat 24 januari, 2014

HMK beviljar höjda hyror i Gävleborg

Det blev Hyresmarknadskommittén som fick avgöra hyrorna för tre allmännyttiga bostadsbolag i Gävleborg efter att bolagen inte kommit överens med Hyresgästföreningen. Samtliga bolag beviljades hyreshöjningar från 1 januari.

Hyresmarknadskommittén (HMK) har kommit med sitt beslut om hyrorna i Gävlegårdarna, Sandvikenhus och Tierpsbyggen.

[ Annons ]

Efter att bolagen inte kommit överens med Hyresgästföreningen om hyresnivåerna skickades förhandlingen till HMK för avgörande. HMK är en partssammansatt medlingsinstans som medlar i hyrestvister mellan Hyresgästföreningen och de allmännyttiga bostadsföretagen.

Hyrorna i Gavlegårdarna höjs med 1,6 procent, i Sandvikenhus med 1,78 procent och i Tierpsbyggen med 1,82 procent, samtliga från 1 januari. Höjningarna ligger under de krav bolagen ställde från början.

Hyresgästföreningen menar att Gavlegårdarna de senaste fyra åren inte använt alla de resurser som hyreshöjningarna gett och därför tyckt att man ska avvakta med nya höga höjningar.
– Jämfört med ursprungsyrkandet sparar vi drygt nio miljoner kronor åt hyresgästerna men lokalt hade vi gärna sett en ytterligare sänkning med sex-sju miljoner kronor. Nu är det upp till Gavlegårdarna att göra bra saker för pengarna och inte skapa ytterligare övervinster, säger Mårten Gulin, förhandlingschef för Hyresgästföreningen Aros-Gävle.

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]