På migrationsverket börjar man nu få in förfrågningar från fastighetsägare som vill erbjuda boende för asylsökande från Ukraina.
Enligt uppgifter från FN:s flyktingorgan under måndagen över en halv miljon människor flytt Ukraina sedan i torsdags. 281 000 av dem har tagit sig in i Polen och 85 000 till Ungern. Än så länge finns det inte några tecken på en ökad migration till Sverige från Ukraina.
– Just nu är det, sedan konflikten startade i förra veckan, enbart 140 ukrainska medborgare som ansökt och de flesta befann sig redan i Sverige. Konsekvenserna av den pågående väpnade konflikten i Ukraina är emellertid svåra att överblicka i nuläget. Många tvingas som vi sett fly sina hem men det är svårt att säga hur många av dem som kommer att söka asyl i Sverige, säger Migrationsverkets presskommunikatör Annica Dahlqvist till Fastighetstidningen.
Annica Dahlqvist berättar att man på myndigheten hittills haft kontakt med ett par fastighetsägare som kan erbjuda husrum på asylboenden som stått tomma sedan förra flyktingkrisen 2015.
– Vi jobbar nu för fullt med att se över alternativen i de förberedelser som vi gör inför en eventuell ökning av antalet asylsökande, säger Annica Dahlqvist.
I inledningsskedet av den förra stora flyktingvågen 2105 och 2016 uttryckte fastighetsägare frustration över att samtidigt som Migrationsverkets efterfrågan på lämpliga lokaler för flyktingmottagning var stort, så fanns det flera faktorer som försvårade för fastighetsägare att bidra. Det handlade exempelvis om att på grund av risk för anlagda bränder så sköt försäkringspremien i höjden. Det kunde också vara detaljplaner som inte medgav fler bostäder i ett område. Momsfrågor ställde i många fall också till planerna.
Annica Dahlqvist säger att man på Migrationsverket är väl medveten om problematiken som var då.
– Vi har naturligtvis våra erfarenheter från 2015 och 2016 med oss. Just nu kan vi inte ge tydligare svar än så. Det är fortfarande tidigt och vi kommer eventuellt att kunna ge mer information i nästa vecka, säger Annica Dahlqvist.
Enligt Annica Dahlqvist följer man nu på Migrationsverket mycket noga och har beredskap för att ta emot fler asylsökande från Ukraina.