Klimatspararna, en ny upphandlingsplattform för den privata sektorn, har nu presenterat den första vinnaren av upphandling till tvättstugor.
Klimatspararna är en webbaserad tjänst som genomför upphandlingar för flera bostadsrättsföreningar och privata fastighetsägare samtidigt. På så vis blir upphandlingen både enklare och billigare, samtidigt som klimatnyttan säkerställs. Genom högt ställda krav levereras energieffektiva produkter och installationer med bra kvalitet.
Bakom tjänsten står Energieffektiviseringsföretagen (Eneff), Sustainable Innovation och Fastighetsägarna Stockholm. Under året har fokus legat på maskinparker till tvättstugor i bostadsrättsföreningar i Stockholmsområdet.
– Finns det en tvättstuga så står den ofta för merparten av elanvändningen. Där har man verkligen en möjlighet att minska kostnaderna. En nyare torktumlare sänker energikostnaden med 60 procent per år, och ett nytt torkskåp kan spara så mycket som 71 procent, kommenterar Lotta Bångens, vd för Eneff.
Vinnaren av den första upphandlingen är Entema Service och Entreprenad AB. Upphandlingen är historisk på så sätt att det för första gången ställdes krav på att vara auktoriserad inom energieffektivisering för att kunna delta.
Eneff startade 2017 en auktorisation för företag som erbjuder energieffektiva tjänster och produkter. Auktorisationen säkerställer att företagen levererar dessa tjänster och produkter till kunderna på ett tydligt sätt, med hög kvalitet samt med klimatet och kundens bästa för ögonen.
– Vi ser mycket positivt på Eneffs auktorisation, det är bra om slutkunden kan känna sig trygg med att leverantörerna har gått igenom en kontroll för att säkerställa att de kan leverera rätt tjänster på rätt sätt, säger Johan Wänglund, vd för Entema AB.