Nu går Hyresgästföreningen ut med krav på att regeringen måste ändra lagen om blockuthyrning så att den inte kan missbrukas av oseriösa aktörer.
Utredningen Ordning och reda på hyresbostadsmarknaden, som tillsattes av den tidigare regeringen sommaren 2022, presenterade en kartläggning av andrahandshyresmarknaden och blockuthyrning. Men det lämnas inga förslag, vilket inte heller låg i uppdraget.
Hyresgästföreningen väcker nu krav på att regeringen måste ändra lagen.
– Idag ser vi alltför ofta att blockuthyrning leder till att vanliga hyreslägenheter omvandlas till hotellägenheter och plockas bort från det ordinarie hyressystemet. På så sätt kringgår oseriösa aktörer reglerna. De kan hyra ut till ockerhyror och urholkar hyresgästens rättigheter. Här måste ske en förändring. Nu måste regeringen täppa till hålen i lagstiftningen, säger Roger Högg, förbundsjurist på Hyresgästföreningen.
Men han betonar att lagen om blockuthyrning samtidigt har en viktig funktion. Ett exempel är att fastighetsägare kan hyra ut flera lägenheter till en kommun som sedan själva hyr ut dem för äldreboende och på sociala kontrakt.
Utredningens kartläggning visar att blockuthyrning i många fall leder till att vanliga hyreslägenheter omvandlas till hotellägenheter, så kallade hotellifiering. Det med följd att delar i beståndet av hyreslägenheter inte går till den ordinarie bostadskön. I flera fall har det uppmärksammats hur det tas ur rena ockerhyror.
– Det här är en bra utredning som visar på några av de problem som finns på bostadsmarknaden idag. Nu behöver regeringen ta nästa steg och gå fram med konkreta åtgärder för att täppa till hålen i lagstiftningen, så att hyresgäster inte utnyttjas på detta sätt, säger Roger Höög
När Fastighetsägarnas förbundsjurist på Fastighetsägarna Johan Kleveland kommenterade utredningen poängterade även han att blockhyresreglerna är viktiga, också för att möjliggöra nya affärsmodeller som kan leda till en minskad bostadsbrist. Även han pekade på vikten att hyreslagens bestämmelser inte kringgås till följd att konkurrensen på hyresmarknaden kan snedvridas.
– Lagstiftningen bör uppdateras för att möjliggöra uthyrning på villkor som efterfrågas av såväl hyresvärdar som hyresgäster. Särskilt när hyresgästen är en kommersiell part bör en större avtalsfrihet finnas, sa Johan Kleveland.