[ Annons ]

Att kunna mäta skadornas klimatpåverkan innebär en möjlighet att minska klimatavtrycket vid byggreparationer. Foto: Shutterstock
Publicerat 9 november, 2023

Hållbar mätning av klimatpåverkan på skador

Nu kan skadereglerare se olika byggskadors klimatavtryck och få bättre underlag till att göra mer hållbara val.

Folksams partner CAB Group lanserade nyligen en funktion för att mäta klimatavtryck i det skadehanteringssystem Folksam jobbar i dagligen. Folksam, som varje år köper byggreparationer för en miljard kronor, är först ut i Sverige med att använda funktionen, vilket innebär att man enklare kan göra en bra sak för klimatet.

– Med klimatkalkylering kan försäkringsbolag få en större förståelse för byggskadeverksamhetens klimatpåverkan, och därmed kunna fatta mer informerade beslut och vidta åtgärder för att minska sitt klimatavtryck, säger Anders Melkersson på CAB Group AB.

[ Annons ]

Kalkyleringen bygger på grunddata från IVL Svenska Miljöinstitutet och en generell beräkning av skadeärendets klimatpåverkan i form av kilogram Co2-ekvivalenter kommer att redovisas i Folksams skadehanteringssystem.

– Det här har varit en efterlängtad funktion som ger oss möjligheten att öka vår kompetens inom området samtidigt som vi kan göra stor skillnad för klimatet. På sikt finns även möjligheter att kunna redovisa avtrycket för våra kunder och ge förslag på alternativa sätt att reparera skador för mindre påverkan, säger Tom Forsman, Avdelningschef Byggskador på Folksam.

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]