Elever presenterar sin process och resultat på ArkDes. Foto: Madeléne Beckman, ArkDes
Publicerat 22 april, 2024

Gymnasieelever ger sig in i stadsutveckling

I ett pilotprojekt har ArkDes samarbetat med Anna Whitlocks gymnasium i Stockholm. Målet är att ge elever kunskap och verktyg för att påverka utvecklingen av den gemensamma miljön. 

Under höstterminen 2023 har 150 gymnasieelever, lärare och rektorer på Anna Whitlocks gymnasium i Stockholm utbildats i politik för en gestaltad livsmiljö. Utifrån det Vinnovafinansierade innovationsprojektet Street Moves har eleverna arbetat med frågeställningar som hur gatan bli mer hållbar, hälsosam och levande. Eleverna genomförde intervjuer och plats- och behovsanalyser.

Med erfarenheterna från pilotprojektet ska ArkDes tillgängliggöra materialet digitalt så att fler gymnasieskolor runt om i landet kan använda det.  

[ Annons ]

– Det här är en fantastisk möjlighet att rusta elever med kunskap och verktyg så att de i framtiden kan forma en gemensam och hållbar miljö genom arkitektur, form och design, säger Madeléne Beckman, intendent pedagogik på ArkDes som tillsammans med kollegan Olle Lundin, processledare i design på ArkDes, lett pilotprojektet.

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]