Hyresvärden bakom Kvarnengallerian i Uppsala begärde hyreshöjningar på 20 procent. Förhandlingarna resulterade i en fjärdedel av kravet och en ny lokal hyresgästförening.
Nu är förhandlingarna om hyrorna efter köpet 2011 klara mellan hyresvärden Andersson & Company och Hyresgästföreningen. Företaget, som äger Kvarnengallerian i Uppsala, begärde initialt en hyreshöjning med 20 procent för sina hyresgäster i köpcentret, men förhandlingarna slutade med en överenskommelse om en höjning på 5,5 procent och kravet på att värden ska presentera en underhållsplan. I samband med konflikten bildades också en lokal hyresgästförening som kommer att fortsätta bevaka frågan.
– Det känns skönt att värden lyssnade på våra argument och att höjningen hamnade på en skälig nivå. Nu ser vi fram emot att värden presenterar underhållsplanen och tar tag i det underhållsbehov som finns, säger Per Claesson, förhandlare på Hyresgästföreningen.