[ Annons ]

Innovativa byggnyheter Från BAU-Mässan I München. Foto: Jelena Larsson
Publicerat 24 april, 2023

Futuristiska visioner för byggandet

I förra veckan hölls den stora byggmässan i München. Jelena Larsson från Arkval arkitekter rapporterar om innovativa byggnyheter inte minst inom det cirkulära området.

De senaste årens klimatutveckling har påverkat olika delar av världen och de flesta av oss engagerar sig i klimatfrågor både privat och professionellt. Årets byggmässa i München 2023 vittnar om innovativa lösningar gällande minskning av koldioxid samt bredare användning av återbruk vid tillverkning av nya produkter och material.

Inriktning på klimatsäkra material och metoder i kombination med högteknologiska lösningar är en ledande tråd i hela utställningen. De innovativa teknologiska metoderna kan förändra sättet vi lever, arbetar och bygger idag.

[ Annons ]

En av de futuristiska visioner som fortsatt sin utveckling är 3D-utskrift. Vi har sett intressanta exempel för den typen av teknologier tidigare, men nu kommer de i en ny version, med nya typer av material och utskrifter, som kopplingsdetaljer till utvändiga glasstrukturer eller invändiga detaljer, som skapas specifikt för projektets unika förutsättningar och på en bråkdel av tiden som det tar annars med traditionella metoder.

Det öppnar framför allt för möjligheter att rita strukturer med friare ”penseldrag”. Metoderna minskar kostnaderna för material, eftersom alla delar på förhand blir beräknade till exakt mängd, plats och utformning. Givetvis påverkar det volym av arbetsinsatser avsevärt och innebär en mer hållbar och ekonomisk fördelaktig process.

Självbärande modulsystem av aluminium, där komplexa byggnadsskalet skapas med hjälp av polygoner och unika nodenheter. Foto: Jelena Larsson

En annan teknologi som kommer att förändra våra möjligheter är användningen av avancerade material, såsom kolfiber, glasfiber och grafen. Dessa material har högre hållfasthet och hållbarhet än traditionella byggmaterial som betong och stål, vilket betyder att de kan användas för att skapa lättare och starkare strukturer. Detta kan också minska mängden material, som behövs för att bygga, vilket kan vara mer hållbart och kostnadseffektivt i längden.

Det som imponerar oss arkitekter är de smäckra, precisionssäkra detaljerna för byggdelar som partier eller byggstrukturer och som öppnar för nya möjligheter vid gestaltning och arkitektoniskt uttryck. 

Att använda sig av smarta system är redan nu en del av vår verklighet, men en trend på BAU-mässan var Intelligenta styrsystem som med Internet of Things tar oss till annan nivå. Med hjälp av IoT-teknologi kan byggnader nu utrustas med sensorer och annan teknik som kan övervaka och kontrollera allt från temperatur och belysning till ventilation och säkerhet.

Med dessa lösningar blir det möjligt att koppla ihop användning av all elektronik för ett företag eller en fastighet och utvärdera beteendemönster av samtliga användare/hyresgäster. Dessa system kan då hjälpa till att förbättra energieffektiviteten och minska driftskostnaderna för byggnader, samtidigt som de skapar en mer bekväm och säker miljö för människor att arbeta och leva i.

Fasadsystem av aluminium med allt integrerat: solpaneler, solskydd och gröna fasadsystem. Foto: Jelena Larsson

Begreppet Cirkulär arkitektur har tagit sig långt in i vårt tankesätt och dagens PBL kräver numera av byggherrar en kontrollplan som ska, bland annat ange vilka byggprodukter som kan återanvändas och hur de ska tas om hand. Nuvarande principer har en tydlig struktur, där återbruk och materialåtervinning har en betydande roll för miljöpåverkan.

Därför var årets mässa en guldgruva för olika lösningar, med imponerande system av hållbara material som glas, sten, trä och aluminium. Många presenterade eleganta och spektakulära referensprojekt.

Speciellt fint intryck lämnade stiliga fasadsystem som samtidigt förenar ”gröna” fasader med partier, solceller och solskydd. Något som också väckte uppseende var twisted timber och limträbalkar som med alla sina möjligheter öppnar nya och fantasifulla perspektiv.

BAU mässans motto var: Byggande 2030 – hållbart, klimatpositivt och cirkulärt.

Träkonstruktioner som möjliggör fria designformer. Foto: Jelena Larsson

I framtiden kommer byggandet att bli ännu mer hållbart, teknologiskt avancerat och effektivt. BAU-mässan i München 2023 var ett utmärkt exempel på både vad som redan finns på marknaden och vad som är i horisonten. Genom att använda dessa nya teknologier och koncept kan vi skapa unika miljöer och fantastisk klimatsmart arkitektur.

Jelena Larsson, Arkitekt SAR, Arkval arkitekter 

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]