Publicerat 7 juli, 2021

Fortinova ökade förvaltningsresultatet kraftigt under tredje kvartalet – fler söker sig till mindre orter i Västsverige

Fastighetsbolaget Fortinova redovisar ett ökat förvaltningsresultat under tredje kvartalet, jämfört med samma period året innan.

Hyresintäkterna uppgick till 46,2 miljoner kronor (33,4), en ökning med 38,3 procent mot föregående år.

Driftnettot uppgick till 24,5 miljoner kronor (16,9).

Förvaltningsresultatet förbättrades till 14,5 miljoner kronor (8,2). Ökningen hänförs huvudsakligen till ett större fastighetsbestånd.

Resultatet före skatt var 147,3 miljoner kronor (68,1).

Resultatet efter skatt blev 117,7 miljoner kronor (57,1), och per aktie 2,3 kronor (2,5).

Substansvärde per aktie låg på 45,2 kronor (40,1).

"Att allt fler svenskar söker sig till mindre orter i västra Sverige märks både på antalet sökande i vår bostadskö och att vi har en av marknadens högsta uthyrningsgrader, som för perioden fortsatt ligger över 99 procent – inkluderat både kommersiella lokaler och tillkommande fastigheter" kommenterar vd:n Anders Johansson som fortsätter:

"En långsiktigt hög efterfrågan på vår produkt innebär trygghet för våra kunder och stabilitet, förutsägbarhet och goda utvecklingsmöjligheter för bolaget och för våra ägare. Jag är mycket nöjd med utvecklingen så här långt och ser fram emot att tillsammans med mina kollegor fortsätta arbetet för att nå vår vision: att bli västra Sveriges mest framstående fastighetsbolag på bostadsfastighetsmarknaden"

Fortinova, MkrQ3-2020/2021Q3-2019/2020Förändring
Hyresintäkter46,233,438,3%
Driftöverskott24,516,945,0%
Förvaltningsresultat14,58,276,8%
Resultat före skatt147,368,1116,3%
Nettoresultat117,757,1106,1%
Resultat per aktie, kronor2,32,5-8,0%
Substansvärde per aktie, kronor45,240,112,7%

Tim Hansson
tim.hansson@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]