SEB har etablerat en ny fastighetsfond, Domestica Bostäder AB, som nu gör sitt första köp. Bostadsfastigheten ligger i Lund och säljare är Leif H Persson Holding AB. Nu väntar fler investeringar.
Det underliggande fastighetsvärdet uppgår till cirka 125 miljoner kronor. Fastigheten som har en uthyrningsbar yta på cirka 5 520 kvadratmeter består av 61 lägenheter och 6 kommersiella lokaler.
– Det är glädjande att Domestica har genomfört ett första förvärv och fastigheten passar väl in med vår långsiktiga investeringsstrategi. Väduren är en välskött fastighet, med bra hyresgäster och ligger i ett attraktivt läge i Lund. Vi analyserar för närvarande flertalet investeringsmöjligheter, säger Aneli Cilic, portföljförvaltare på Domestica, i ett pressmeddelande.