Foto: Shutterstock
Publicerat 26 januari, 2024

Fastighetsregistret ska bli både öppnare och säkrare

En utredning föreslår en ny reglering som ska förenkla tillgången till fastighetsuppgifter. Samtidigt ska säkerhetsskyddet stärkas och brottsbekämpningen underlättas.

I princip alla verksamheter i samhället är i behov av tillgång till fastigheter. Det är därför viktigt att information om fastigheter kan hämtas på ett enkelt sätt, men utan att riskera att uppgifter om Sveriges säkerhet sprids. Det är också angeläget att fastigheter där det sker säkerhetskänslig verksamhet inte kan säljas till vem som helst utan att en säkerhetsbedömning har gjorts.

Fastighetsregisterlagsutredningen föreslår därför en ny reglering för fastighetshetsregistret, där syftet är en modern lagstiftning som gör det enklare att lämna fastighetsinformation, samtidigt som skyddet för säkerhetskänsliga uppgifter stärks.

[ Annons ]

Utredningen föreslår även att överlåtelse av fast egendom som berör säkerhetskänslig verksamhet ska föregås av en särskild säkerhetsskyddsbedömning enligt säkerhetsskyddslagen.

Även brottsbekämpande myndigheters möjligheter att använda fastighetsinformation ska förbättras. Polismyndigheten, som enligt lag inte själva får äga fastigheter, har tidigare i samband med försäljningar av samhällsfastigheter uttryckt farhågor kring risker att lokalerna säljs till olämpliga ägare.

I samband med SBB:s stora försäljningar förra året kommenterade Åsa Welander, chef för polisens lokalförsörjningsenhet, till Fastighetstidningen:

– Generellt skulle vi välkomna en mer restriktiv inställning kring ägande av infrastruktur innehållande samhällsviktig verksamhet. Dels har vi idag väldigt många olika fastighetsägare att förhålla oss till av varierande storlek, säkerhetskompetens och ekonomisk förmåga. I den verklighet vi nu befinner oss är det viktigt med seriösa och kompetenta fastighetsägare som förstår våra säkerhetsfrågor och behov och har förmåga att möta dem.

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]