Foto: Shutterstock
Publicerat 17 januari, 2023

Fastighetsbolag går ihop i hållbarhetsvision

Stena Fastigheter, Riksbyggen och SBB ska tillsammans med energibolaget Eon utveckla en resurs- och energieffektiv stadsdel i Upplands-Bro, nordväst om Stockholm.

I Upplands-Bro kommun växer nu stadsdelen Bro Mälarstad fram. För delstadsdelen Trädgårdsstaden planeras för upp till 2 000 bostäder samt skola, förskola, närservice och kollektivtrafik. Riksbyggen, Samhällsbyggnadsbolaget SBB och Stena Fastigheter är tre fastighetsaktörer som ska utveckla Trädgårdsstaden och tillsammans med energibolaget Eon skapa förutsättningar för en resurs- och energieffektiv stadsdel.

Det specificeras i en särskild hållbarhetsambition för Trädgårdsstaden som de fyra bolagen undertecknat tillsammans med Upplands-Bro kommun. Där ingår vision, mål och särskilt utpekade aktiviteter för att nå mer flexibilitet och främja den lokalproducerade energin.

[ Annons ]

– För oss står alltid hållbarhetsfrågorna högt på agendan. Därför tycker vi att känns väldigt bra att denna hållbarhetsambition tagits fram. Dels att det är en gemensam ambition med Eon och de övriga byggaktörer som vi tillsammans kommer att utveckla området med. Men även att den formulerad, framtagen och signerad i ett tidigt utvecklingsskede, kommenterar Mattias Sikström, energi- och miljöchef på Stena Fastigheter.

Via Eons kretsloppsanläggning i Högbytorp ska man utnyttja kommunens restflöden och återge lokalproducerad elektricitet och återvunnen fjärrvärme. SBB å sin sida ska investera i solcellsanläggningar, berg- och fjärrvärme samt en laddinfrastruktur som även kommer att vara tillgänglig för boende i området.

Man ska även minska den fossila andelen i restavfallet med fokus på plast, smart byggnation och styrsystem, liksom kunskapshöjande åtgärder. Energiflexibilitet ska uppnås genom smart styrning av värme och el, samt lagring och styrning i kombination med solenergi.

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]