[ Annons ]

Alma Ohlin, ansvarig näringspolitik Fastighetsägarna Skaraborg.
Publicerat 22 november, 2024

Kritik mot fjärrvärmehöjning – fastighetsägare vill ha medling

Höjningen på 17,5 procent som Skövde Energi vill genomföra är inte rimlig. Det anser flera medlemmar hos Fastighetsägarna GFR, som nu ansökt om medling hos Energimyndigheten.

Efter att förhandlingarna med Skövde Energi om den föreslagna höjningen av fjärrvärmetaxan för 2025 inte lett till en lösning, har flera medlemmar hos Fastighetsägarna GFR nu beslutat att ansöka om medling hos Energimyndigheten.

Höjningen på 17,5 procent som Skövde Energi avser att få till stånd har mött skarp kritik från fastighetsägarna, som anser att prisökningen inte är rimlig med tanke på de utmaningar branschen står inför.

[ Annons ]

– Vi anser att en sådan höjning är helt orimlig och inte hållbar för fastighetsägarna, särskilt i en tid när vi redan har stora svårigheter att få kostnadstäckning i våra hyresförhandlingar. Det är en kostnad som är svår att hantera för många av våra medlemmar och som riskerar att påverka både fastighetsägare och hyresgäster negativt, säger Alma Ohlin, näringspolitiskt ansvarig på Fastighetsägarna GFR.

Skövde Energi förklarar att prishöjningen beror på ökade bränslepriser och en fortsatt låg nivå på fjärrvärmetaxan i jämförelse med andra aktörer i Sverige. Trots dessa förklaringar anser Fastighetsägarna GFR att en sådan kraftig höjning är för stor och inte rättvis utifrån rådande ekonomiska förutsättningar.

– Vi har stor förståelse för att Skövde Energi står inför kostnadsökningar, men vi menar att den föreslagna höjningen är för hög och svår att bära för fastighetsägarna i Skövde. Det är en situation som inte gynnar någon, varken fastighetsägare eller hyresgäster, säger Alma Ohlin.

Flera medlemmar hos Fastighetsägarna GFR har nu valt att ansöka om medling hos Energimyndigheten för att få hjälp att hitta en rimlig och hållbar lösning på konflikten.

– Vi hoppas att medlingen ska leda till ett mer balanserat och rättvist förslag som tar hänsyn till både Skövde Energis behov av att täcka sina kostnader och de utmaningar som våra medlemmar står inför. Det är viktigt att vi hittar en väg framåt som inte riskerar att skapa ytterligare ekonomiska påfrestningar för fastighetsägarna och hyresgästerna, säger Alma Ohlin.

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]