Riksbanken har många logiska skäl att göra ytterligare en sänkning när nästa räntebesked kommer på torsdag. Trots det är inte Tomas Ernhagen, chefekonom på Fastighetsägarna säker på att det blir den vägen Stefan Ingves väljer att gå.
På torsdag meddelar Riksbanken ett nytt räntebesked, i sedvanlig ordning efter att beslut fattats på et penningpolitiskt möte. Sedan den 8 juli ligger reporäntan kvar under minusstrecket på -0,35 %, och mycket talar för att ytterligare sänkningar kan bli aktuella. Inte minst ett oroligt ekonomiskt läge i Asien och den uteblivna inflationen här på hemmaplan.
”En sänkning borde vara självklar. Det skulle visa att Riksbanken menar allvar när den säger att inflationen ska upp, och det skulle vara ett välkommet besked i den avtalsrörelse som står inför dörren”, kommenterar Tomas Ernhagen, chefekonom på Fastighetsägarna Sverige, i en analys på Fastighetsägarbloggen.
Men han poängterar att reporäntan trots goda skäl för sänkning, ändå kan komma att bli oförändrad.
”Skälet är att det händer så mycket annat i vår omvärld. Jag tänker främst på den amerikanska centralbankens räntebesked den 17 september. Det meste tyder på att Federal Reserve kommer att höja räntan som legat när nollstrecket i sju långa år.”
Den gängse uppfattningen är ändå att räntan med stor sannolikhet kommer att ligga lågt en bra bit fram i tiden. Tomas Ernhagen tror att ytterligare en sänkning i år kommer att bli oundviklig, även om det inte blir just denna gång.
”Trots att inflationen för tillfället utvecklas ungefär i takt med Riksbankens prognos, är den på tok för låg för att övertyga hushåll och företag om att den verkligen är på väg mot målet på 2 procent”.