Fastighetsbolaget Diligentia är redan en del av Skandia, men får nu också samma namn. Under hösten ska det nya varumärket arbetas in.
Publicerat 15 september, 2015

Diligentia byter namn

Fastighetsbolaget Diligentia är redan en del av Skandia, men får nu också samma namn. Under hösten ska det nya varumärket arbetas in.

Diligentia förvaltar tio procent av Skandias kapital i fastigheter, till ett värde av cirka 36 miljarder kronor. Nu gör bolaget ett namnbyte till Skandia Fastigheter för att tydliggöra kopplingen mellan bolagen.

[ Annons ]

– Med namnbytet vill Skandia för sina kunder synliggöra de stora värden som skapas inom fastighetsbolaget. Detta gäller inte minst på hållbarhetsområdet där man driver ledande projekt såsom den första hållbarhetscertifierade stadsdelen i Norden, säger Hans Sterte, ordförande i Diligentia.

Ett arbete pågår med att definiera och förstärka synergieffekter varumärkena och företagen emellan. Däremot är Diligentias verksamhet, fastigheter och medarbetare fortsatt desamma. Det är företagsnamn, logotyp och visuell identitet som byts.

Implementering av det nya varumärket sker successivt under hösten och nästkommande år.

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]