Tredjepartsverifiering av gröna obligationer blir allt viktigare för att undvika greenwashing. Det menar Daniel Maman och Hugo Swanepoel som belönats för sitt examensarbete i fastighetsekonomi.
I examensarbetet ”Verified returns” förutspår Daniel Maman och Hugo Swanepoel att det kommer bli ett allt större fokus på marknadslösningar för att motverka greenwashing.
De båda KTH-studenterna valde att fördjupa sig i gröna obligationer, som blivit ett allt viktigare verktyg för hållbara investeringar. Men i takt med att populariteteten för denna finansieringsform ökar blir det allt viktigare att hitta verktygen så att hållbarhetskraven verkligen uppfylls.
Det lyckades de med så väl att Samhällsbyggarnas sektion för fastighetsvärdering korade det till bästa examensarbete inom fastighetsekonomi 2024.
– Vi ville se hur mycket billigare det som fastighetsbolag går att få finansiering om obligationen är tredjepartsverifierad. Vem som helst kan kalla sin obligation grön. Men med verifiering blir det en extra säkerhet för finansiären, säger Hugo Swanepoel.
Resultatet: det kan bli rejält mycket billigare.
– Vi räknade ut att baspoängen i genomsnitt kan skilja på mellan -15 till -19 baspunkter med en verifiering. Det blir mycket pengar med tanke på de stora lån det handlar om i fastighetsvärlden, säger Hugo Swanepoel.
Syftet med verifiering är att undvika ”greenwashing”. Hugo Swanepoel förklarar att de inte riktat in sig på att bedöma hur stort problemet är med att obligationer marknadsförs som miljövänliga utan att uppfylla strikta hållbarhetskrav.
– Men det finns såklart. Men det är samtidigt tydligt hur man med bättre kontroll med hjälp av en tredjepart på rejält mycket bättre villkor. Och gör man inte det så straffas man rejält.
Med andra ord är detta en faktor som kan vara en rejäl pådrivare i omställningsarbetet, spår Hugo Swanepoel.
Går man i lite mer i detalj så har de i sitt examensarbete studerat verifieringsprocesser från två ledande institutioner, Climate Bonds Initiative (CBI) och International Capital Market Association (ICMA). En slutsats är att det skiljer i yield spreads, alltså skillnaden i avkastning mellan obligationer.
– Det var intressant att näst intill alla använde Capital Market Association. Men den betydligt mindre Climate Bonds Initiative är striktare i sin bedömning, men ger samtidigt betydligt bättre ränta. Uppenbarligen värderar finansiärerna att den ställer hårdare krav på det gröna, säger Hugo Swanepoel.
Priset och prissumman på 20 000 kronor delas ut under Samhällsbyggnadsdagarna den 9 och 10 oktober.