[ Annons ]

Hälften av drygt 70 fastigheter gick under klubban under Catellas fastighetsauktion i förra veckan. Arrangören är nöjd, men tveksam till att genomföra liknande auktioner framöver.
Publicerat 29 oktober, 2012

Catella nöjda med förra veckans fastighetsauktion

[ Annons ]

Det var i förra veckan som fastighetsrådgivaren Catella höll sin två dagar långa fastighetsauktion i Näringslivets Hus i Stockholm.

Intressenter kunde följa och delta i budgivningen på plats i Stockholm eller via lokala kontor runt om i landet. Sammanlagt fanns ett 70-tal fastigheter till salu, och efter en ljummen start på torsdagen då endast nio såldes, avslutades auktionen med ytterligare 12 försäljningar på fredagen. Totalt inbringade auktionen ungefär 150 miljoner kronor för drygt hälften av de 70 fastigheterna som var till salu. Därtill såldes ett tiotal fastigheter redan innan auktionen började.

Auktionens största köpeskilling uppgick till 20,2 miljoner kronor och lades på fastigheten Rådmannen 9 i Hudiksvall.

– Sammantaget fick vi sålt hälften av fastigheterna, det får vi vara nöjda med, säger Erik Westerlund, Catella, till Fastighetsvärlden.

Men om auktion som format för fastighetsförsäljning är värt att satsa på fler gånger återstår att se.

– Det har varit mycket arbete det senaste halvåret och nu ska vi sätta oss ner de närmaste veckorna för att se hur vi kan ta detta vidare, säger Erik Westerlund.

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]