Heimstaden förvärvar merparten av CA Fastigheters bestånd i Karlskrona och tar över medarbetarna på Karlskronakontoret. Transaktionsvärdet uppgår till 690 miljoner kronor.
Avyttringen till Heimstaden gäller 14 blandfastigheter, både bostadslägenheter och kommersiella lokaler, på sammanlagt 43 400 kvadratmeter. En av dem är Wachtmeistergallerian centralt på Trossö.
I samband med försäljningen lägger bolaget ner sitt kontor i Karlskrona och all personal inom CA Fastigheters Region Karlskrona går över till Heimstaden.
Heimstaden beräknas tillträda 15 december 2015. Transaktionsvärdet uppgår till 690 miljoner kronor.
CA Fastigheter, som har funnits i staden sedan slutet av 1980-talet, lämnar inte Karlskrona helt utan behåller en del av fastigheten Nordstjärnan 32 där ett bostadsrättsprojekt ska uppföras och fastigheten Spårvägen 9 samt koncernens mark i Trummenäs. Av förvaltningsfastigheterna behåller bolaget Bokbindaren 2 i CA koncernens ägor.