[ Annons ]

I samband med ett byggprojekt, som utförs åt Poseidon i Frölunda, skapar entreprenören Serneke jobb åt socialt utsatta.
Publicerat 19 augusti, 2014

Byggprojekt skapar jobb åt socialt utsatta

I samband med ett byggprojekt, som utförs åt Poseidon i Frölunda, skapar entreprenören Serneke jobb åt socialt utsatta.

När Serneke genomför en om- och tillbyggnation av ett flerbostadshus i Frölunda ska projektet samtidigt skapa arbetstillfällen för personer från utsatta grupper i samhället.

[ Annons ]

– Det kommer att bli ett spännande projekt och det känns väldigt roligt att vi samtidigt kan göra något konkret för att hjälpa personer som har hamnat utanför arbetslivet av olika anledningar, säger Daniel Åstenius, arbetschef på Serneke.

Fastigheten på Näverlursgatan, som är från miljonprogrammet, innehåller 105 stycken befintliga lägenheter. Kontraktssumman är cirka 80 miljoner med option på ytterligare ett hus.
–Vi har haft som målsättning att komma igång med just denna typen av projekt då behovet är enormt i samtliga större städer. Detta är det andra större kontraktet inom affärsområdet så vi har nu en organisation med hög kompetens som kan ta hand om dessa uppdrag, säger Daniel Åstenius arbetschef Serneke Bygg.

Den första etappen, som innefattar första huset, påbörjas hösten 2014 och väntas vara slutförd senhösten 2015.

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]