Publicerat 16 maj, 2022

Byggkostnaderna stiger i april – största ökningen sedan 1981

Byggkostnadsindex för flerbostadshus steg på månadsbasis med 3,4 procent i april. På årsbasis steg priserna med 12,2 procent, vilket är den högsta förändringen i årstakt sedan 1981. Det visar statistik framtagen av SCB.

För entreprenörerna steg kostnaderna med 3,2 procent, där störst ökning bestod av att kostnaderna på byggmaterial steg med 5,6 procent.

För byggherrar steg kostnaderna med 4,2 procent, och där räntekostnaderna stod för det största ökningen på 9,8 procent.

Bakom den stora ökningen sett till årstakten ligger även här dyrare byggmaterial, samt högre kostnader för drivmedel, transport och elkraft.

Förra veckan kom inhemska inflationssiffror in högre än förväntat på 6,4 procent. Även USA bjöd på höga inflationssiffror på 8,3 procent.

Joel Andersson
Nyhetsbyrån Finwire

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]