Publicerat 12 januari, 2021

Atrium-ägda Söderhallarna har fått en ny vegansk hamburgerrestaurang som hyresgäst

Vegan Burger Bar har den 11 januari öppnat som en ny pop up-restaurang i Söderhallarna som ägs av Atrium Ljungberg. Det framgår av ett pressmeddelande.

Vegan Burger Bar är lanserad av Bun Meat Bun som funnits i Söderhallarna i fem år. Satsningen är ett resultat av den stora efterfrågan för vegansk mat som Bun Meat Bun upplevt när man genomfört sin veganska ”take over-kampanj”. Det starka bemötandet fick kedjan att besluta om att öppna en separat vegansk hamburgerbar i Söderhallarna. Detta koncept testas nu i sex månader.

”Vi är glada att det här konceptet testas just i Söderhallarna och det ligger helt rätt i tiden. Vi välkomnar nya initiativ som driver matutvecklingen framåt, inte minst utifrån ett hållbarhetsperspektiv, och som erbjuder våra besökare möjlighet till både lärande och nya smakupplevelser”, säger Mikael Gillerlöv, Atrium Ljungbergs fastighetschef i Söderhallarna.

Reno Santic
Nyhetsbyrån Finwire
https://twitter.com/finwire

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]