Tillsammans med Bjerking inleder Castellum i Uppsala ett projekt för att undersöka potentialen för återbruk av betong.
Det är i ett projekt i stadsdelen Främre Boländerna som Castellum satt som mål att att återbruka och nyttja så mycket som möjligt av betongen i redan befintliga byggnader för att uppnå utsläppsminskningar. I projektet utreds också möjligheten att använda krossad betong som koldioxidsänka.
– Det här projektet ska öka kunskapen och driva på utveckling för minskade utsläpp från betongbyggnation. Det är en satsning som är till nytta för Castellums verksamhet men också en insats för miljö och klimatfrågan i stort eftersom betong är ett av våra absolut vanligaste byggmaterial, säger Michael Lundblad, projektchef Castellum.
Vid tillverkning ger betong stora koldioxidutsläpp. Då Castellums långsiktiga klimatmål är att verksamhetens alla delar ska vara klimatneutrala 2030 krävs det stort fokus på att istället återvinna och återbruka material.
Tanken är att man utöver återvinnig också ska låta krossad betong ligga i 4-6 månader. Detta för att skapa en så kallad karbonatiseringsprocess, vilket innebär att betongen tar upp koldioxid ur luften och lagrar den permanent.
Till grund för detta projekt ligger bland annat två examensarbeten om återbruk av betong som studenter vid Uppsala universitet gjort.
– Vi ser fram emot samarbetet med Bjerking i det här projektet och hoppas kunna göra insatser som gagnar både vår bransch och klimatet i stort, säger Robert Ahlstedt, affärsområdeschef Uppsala.